Fakturatik > Otázky > Jak nastavit Fakturatik, abychom jej mohli ve firmě využívat po síti?

Jak nastavit Fakturatik, abychom jej mohli ve firmě využívat po síti?

K databázi může přistupovat přes lokální síť (LAN) vícero uživatelů současně prostřednictvím Firebird SQL Serveru. Je potřeba vybrat počítač, který bude přístupný pro všechny ostatní, na něj nainstalovat Firebird SQL Server a umístit sem databázi.

 1. Nainstalujte programy Fakturatik a Firebird SQL Server na vybraný počítač. Instalační soubory naleznete na stránce Ke stažení.

 2. Spusťte Fakturatik a vytvořte LOKÁLNÍ databázi. Umístěte ji do složky, kam bude mít přístup pouze Firebird, např. D:/Fakturatik a pojmenujte ji např. „DATA“. To znamená, že cesta k databázi (z pohledu serveru) bude D:/Fakturatik/Data.fakt.

 3. Do souboru aliases.conf, který je standardně uložený v instalační složce Firebird SQL Serveru (standardně C:/Program Files/Firebird/Firebird_2_5) je potřebné zapsat cestu k této databázi a vytvořit tak její alias (přezdívku), prostřednictvím které k ní budou přistupovat ostatní uživatelé. Pokud byste zvolili alias např. „Nase firma“, do souboru aliases.conf je potřebné přidat řádek:

  Nase firma = D:\Fakturatik\Data.fakt

  (Mezi názvy složek jsou opačná lomítka.)

 4. Spusťte Fakturatik, vyberte záložku „Databáze na serveru“ a zadejte tyto přihlašovací údaje:

  Název Databáze (Alias) – zadejte „Nase Firma“
  Heslo - zadejte standardní heslo „masterkey“

Alias a heslo k Firebirdu je zde použito z bezpečnostních důvodů.
Bližší informace si, prosím, přečtěte v příručce pod kapitolou „Databázový systém Firebird“.